Kalendarz ogrodnika - maj
Porady
Informacje
Goście na stronie: 14
Godzina: 3:45
Sobota, 15.05.21
Imieniny: Zofii i Jana
Trawniki
W maju trawniki rosną wyjątkowo szybko musimy więc pamiętać o częstszym koszeniu. Wzrasta także zapotrzebowanie traw na wodę, dlatego zwróćmy uwagę na regularne podlewanie. Pamiętajmy też o nawożeniu. Jeżeli nie zastosowaliśmy wcześniej nawozów to teraz możemy rozsypać NAWÓZ KOLOROWY TARGET do trawnika albo MAGICZNA SIŁA nawóz do trawnika. Także w maju mogą pojawić się chwasty w ilościach znacznie większych niż byśmy sobie tego życzyli. Jest to więc właściwy moment, aby rozpocząć ich zwalczanie. Polecamy zastosować sprawdzone środki chwastobójcze takie jak: BOFIX 260 EC, STARANE 250 EC lub MNISZEK 540 SL.

Iglaki i liściaste
W tym miesiącu gęsto rosnące drzewa i krzewy oraz te o słabym systemie korzeniowym, czyli np. róże lub rośliny wrzosowate powinno się zasilić nawozem przeznaczonym do roślin lubiących kwaśne podłoże. Polecamy wiec zastosowanie nawozów z serii MAGICZNA SIŁA. Pod koniec maja musimy profilaktycznie opryskać iglaki, a przede wszystkim świerki i tuje przeciwko przędziorkom. Bezwzględnie zabieg ten przeprowadzamy na świerku karłowym “Conica”. Możemy zastosować POLYSECT 003 EC. We wszystkich częściach ogrodu zaczynają rozrastać się chwasty. Musimy pozbyć się ich jak najszybciej ponieważ zabierają roślinom niezbędne składniki pokarmowe. Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe najskuteczniejszy będzie jeden z preparatów chwastobójczych CASORON 6,75 GR lub ROUNDUP ULTRA 360 SL.

Rośliny kwitnące
Usuwamy główki przekwitłych tulipanów i narcyzów. W ten sposób rośliny nie tracą sił na zawiązywanie nasion. Po 15 maja bez ryzyka przemarznięcia możemy na rabatach posadzić begonie bulwiaste, dalie i mieczyki oraz kończymy sadzenie na stałe kwiatów w skrzynkach balkonowych. W maju możemy rozpocząć także wysiewanie roślin dwuletnich, czyli malw, bratków i stokrotek. Zaraz po kwitnieniu powinniśmy przyciąć krzewy kwitnące na zeszłorocznych pędach (migdałki, tawuły wczesne, forsycje). Usuwamy tylko najstarsze pędy. Dzięki temu rośliny te będą miały więcej kwiatów na młodych gałązkach w następnym roku. W maju powinniśmy obłamać przekwitające kwiatostany bzów lilaków. Zróbmy to jednak ostrożnie tak, aby nie uszkodzić nowych pędów liściowych. Na wielu roślinach mszyce występują już w dużych ilościach. Szczególnie upodobały sobie młode pędy róż, wiciokrzewów i tawuł. Właśnie teraz należy więc wykonać niezbędne zabiegi. 

Drzewa i krzewy owocowe
Na początku miesiąca rozpoczynamy opryskiwanie drzewek przeciwko parchowi jabłoni. W tym momencie najlepiej zastosować jeden z następujących preparatów SYLLIT 65 WP, CAPTAN 50 WP, DITHANE M-45 80 WP czy POMARSOL FORTE 80 WG. Pamiętajmy jednak, że zwalczanie tej choroby w warun-kach ogródków przydomowych czy działek jest trudne. Potrzeba regularnego wykonywania przynajmniej kilku zabiegów. Warto więc sięgnąć po fachową literaturę.

Źródło: strona www.target.com.pl  

Hit cenowy
TUJA SMARAGD
Wiadomości

Drzewka owocowe w pojemnikachOWOCOWE NOWOŚCI!Sadzimy wrzosyTeraz modne trawy!
Podstrony: 1  2  3  4  5  


OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

   Code and design by new4mat.com