Jak uprawiać żywopłoty
Porady
Informacje
Goście na stronie: 9
Godzina: 8:09
Wtorek, 19.03.24
Imieniny: Józefa i Bogdana


Żywopłoty mogą spełniać różne funkcje w zależności od zastosowanych roślin i wysokości:- wysokie, tzw. szpalery (2-3 i więcej m wys.) osłaniają od wiatru, kurzu, hałasu i ciekawości obcych,- średnie (1-1,5 m wys.) zaznaczają granice posiadłości, dzielą ogród na mniejsze części,- niskie, tzw. obwódki (20-70 cm wys.) dekoracyjnie zaznaczają część ogrodu lub akcentują alejkę.
Wielką zaletą żywopłotów jest to, że dają dużo zieleni zajmując przy tym niewiele powierzchni.

Dla łatwiejszego wyboru rośliny żywopłotowe pogrupowano w różne zestawienia (Tab. 1).Poza odpowiednią wysokością powinniśmy zdecydować czy to ma być żywopłot:zimozielony czy o liściach sezonowych (opadają na zimę), nie formowany (naturalny) czy formowany (strzyżony).

Żywopłoty zimozielone, iglaste i liściaste, są bardzo efektowne. bo spełniają swoją funkcję również zimą, Są one jednak stosunkowo kosztowne i bardziej wrażliwe na niesprzyjające warunki. Żywopłoty posadzone z roślin liściastych sezonowych łatwiej znoszą gorsze warunki siedliskowe, ale zimą nie są już tak efektowne jak latem. Żywopłoty nie formowane, czyli prowadzone w formie naturalnej, bez cięcia słyną z obfitego kwitnienia (tawuły, pięciorniki), ale zajmują więcej miejsca w ogrodzie. Żywopłoty formowane, czyli strzyżone, są niewątpliwie ozdobą dzięki swojej geometrycznej budowie; wymagają jednak systematycznej pielęgnacji.

Wymagania glebowe żywopłotów nie odbiegają od wymagań poszczególnych gatunków krzewów, z których są posadzone, jednak dla równego wzrostu roślin poleca się dokładniej przygotować glebę pod sadzone krzewy wybierając szczególnie dokładnie pozostałości chwastów trwałych (perz, ostrożeń, powój itp.).

Wiosną i jesienią można sadzić żywopłoty z krzewów liściastych kupowanych z odkrytym korzeniem lub z krzewów iglastych zakupionych z bryłą korzeniową bez pojemnika. Żywopłot, który chcemy posadzić z roślin uprawianych w pojemnikach możemy sadzić w ciągu całego roku.

Krzewy i drzewa na żywopłoty można sadzić w różnych rozstawach (Rys. 1 ):
  • rzędowo - w jenej linii w odstępie 30-70 cm: szpalery, żywopłoty nie formowane lub z roślin, iglastych,
  • naprzemianlegle - w dwóch liniach naprzemian, w odległości 30-50 cm: żywopłoty formowane,
  • w tzw. "piątkę" - w trzech liniach naprzemian w odległości 20-30 cm: żywopłoty formowane, intensywnie strzyżone (np. ligustr) lub bardzo niskie (np. bukszpan).
O wartości żywopłotu strzyżonego stanowi jego gęsta budowa. Osiągniemy ją przycinając rośliny bardzo nisko po posadzeniu (w przypadku sadzenia wiosennego) lub następną wiosną (przy sadzeniu jesiennym). Pierwsze cięcie wykonujemy na wysokości 20-25 cm, nawet jeśli kupione rośliny miały ok. 1 m wysokości. W ciągu tego samego roku nowe przyrosty skracamy o połowę, jeśli osiągną około 30 cm nowego przyrostu. Następnej wiosny przycinamy wszystkie pędy na wysokości około 50 cm a latem powtarzamy cięcie wyżej, po kolejnym przyroście 20-25 cm. I tak przez kilka następnych lat zostawiamy około 20-30 cm ostatniego przyrostu, aż wysokość krzewu zbliży się do pożądanej, wtedy cięcie wykonujemy częściej, pozwalając jedynie na bardzo krótkie przyrosty (2-3 cm rocznie).

Hit cenowy
TUJA SMARAGD
Wiadomości

Drzewka owocowe w pojemnikach



OWOCOWE NOWOŚCI!



Sadzimy wrzosy



Teraz modne trawy!




Podstrony: 1  2  3  4  5  


OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

   Code and design by new4mat.com