Już w lutym - marcu warto posadzić bulwy begonii i innych roślin kłączowych, które są dostępne w sprzedaży: agapant, paciorecznik (kanna), calla, trytoma, mini dalia i in. Bulwy i kłącza sadzimy do doniczek i ustawiamy na parapecie. W początkowej fazie podlewamy bardzo delikatnie, natomiast po skiełkowaniu roślin utrzymujemy normalną wilgotność. Tak pędzone rośliny możemy po 15 maja wysadzić do gruntu i cieszyć się ich kwiatami do pierwszych przymrozków.
Begonia Rodzina: Ukośnicowate Pochodzenie: Ameryka Południowa Rodzaj begonia to setki gatunków, lecz jedynie begonia bulwiasta jest uprawiana w ogrodach. Najbardziej znaną grupą wśród begonii bulwiastych jest begonia tuberhybrida. Wielkokwiatowe mieszańce pochodzą od wielu gatunków pierwotnie rosnących w Ameryce Południowej. Begonie tuberhibrida można podzielić na kilka grup: Begonia Bertinii (o przewieszających się pędach), Begonia crispa (o kwiatach piłkowanych), Begonia double (o kwiatach pełnych), Begonia fimbriata (o kwiatach fryzowanych), Begonia marmorata (o kwiatach dwubarwnych), Begonia multiflora (drobnokwiatowa). Liście są duże i ciemnozielone. Begonie o przewieszających się pędach poleca się do uprawy w podwieszanych pojemnikach i w skrzynkach balkonowych. Nazwa pochodzi od nazwiska Michel Becon (1638-1710) – gubernatora Kanady, zapalonego botanika. Charles Plumier, francuski botanik, zakonnik po raz pierwszy opisał begonie na początku XVII wieku. Dla uczczenia pamięci Michel’a Begon’a nadał im nazwę – begonia.
SADZENIE CEBUL GATUNKÓW KWITNĄCYCH LATEM Cebule kwiatowe gatunków kwitnących latem pochodzą z rejonów subtropikalnych: Afryki Południowej, Ameryki Południowej. Obficie kwitną w najcieplejszych miesiącach roku, w których panuje wysoka wilgotność powietrza. Zazwyczaj nie są odporne na niskie temperatury. Nie naturalizują się na terenach o mroźnych zimach.
Wybór stanowiska Cebule gatunków kwitnących latem dobrze rozwijają się na stanowiskach, w których dobrze rosną inne rośliny.
Gdy wybierzesz właściwe miejsce
- Usuń chwasty i kamienie, spulchnij glebę przez co dotrze do niej więcej powietrza,
- Wykop pojedyncze dołki na każdą cebulę. Generalnie cebule gatunków kwitnących latem sadzi się płytko na głębokości 3-5 cm. W warstwie tej ziemia jest lepiej nagrzana
- Ułóż delikatnie cebule, nie przyciskając ich mocno do ziem
- Cebule gatunków kwitnących latem powinny być posadzone gdy gleba nagrzeje się do temperatury około 13°C (jeśli posadzisz cebule wcześniej, nie będą się prawidłowo rozwijać i mogą zacząć gnić)
- Większość organów spichrzowych gatunków kwitnących latem takich jak: dalie, begonie powinny być wykopane przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami
Więcej: www.cebulkikwiatowe.pl
|