Feng Shui w ogrodzie
Porady
Informacje
Goście na stronie: 17
Godzina: 21:44
Piątek, 16.04.21
Imieniny: Julii i Benedykta

 

U podstaw idealnego świata, którego symbolem w wielu kulturach jest ogród, leży harmonia. Kształtowanie przestrzeni według feng shui polega na odsłanianiu tej harmonii lub usuwaniu dysharmonii. Zasady tej starożytnej sztuki powstały w wyniku obserwacji natury i rozumienia znaczenia rządzących nią praw. Jeżeli staramy się żyć w zgodzie z nimi, zostaniemy nagrodzeni pomyślnością i dostatkiem.

 

Urządzając ogród według zasad feng shui, musimy sprawić, aby posadzone drzewa i krzewy, kształt rabat kwiatowych i wytyczone drogi zapewniały harmonijny przepływ dobrej energii.

   

Dobra energia chi będzie bez przeszkód przepływać pośród grup roślin i łagodnych nierówności terenu ukształtowanych na podobieństwo krajobrazu naturalnego, a także wzdłuż wijących się ścieżek i strumieni. Dlatego ogród nie powinien być zbyt gęsto obsadzony roślinami, a ścieżki nie mogą być proste.

Dobroczynny wpływ wody

Według feng shui woda wytwarza życiodajną energię. Jeśli w pobliżu domu nie ma naturalnych zbiorników wodnych, warto w ogrodzie stworzyć oczko wodne lub staw. Najlepszymi miejscami dla wody na działce są: strefa wschodnia, południowo-wschodnia, ewentualnie południowa. Kształt oczka wodnego powinien przypominać nerkę o ramionach zwróconych w kierunku domu, tak by go „obejmowało”, może też być okrągłe lub owalne.

Jeśli zaś planujemy w ogrodzie kaskadę, pamiętajmy, że wypływająca z niej woda powinna tworzyć strumień i opływać budynek z prawej strony – wtedy przynosi świeże porcje energii, a wraz z nią pomyślność i dostatek.

Energia roślin

Zdrowe i piękne rośliny poprawiają jakość życia ludzi, którym towarzyszą, bo wokół nich gromadzi się pozytywna energia. Komponując ogród zgodnie z zasadami feng shui, trzeba też zwracać uwagę na charakter wykorzystywanych roślin, bo to pozwoli uzyskać oczekiwaną równowagę pomiędzy jin i jang.
Możemy przyjąć, że rośliny o opadających pędach i długich zwisających liściach są jin. Jeśli posadzimy w ogrodzie większość roślin jin, powstanie kompozycja wyciszająca i senna. Dla zrównoważenia układu należy wprowadzić rośliny odpowiadające za energię jang, np. te o wzniesionych pędach i konarach, oraz rośliny pnące, które zdynamizują kompozycję.

Żeby nie zaszkodzić

Jeżeli chcemy ukształtować naszą przestrzeń życiową zgodnie z zasadami feng shui, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów legitymujących się odpowiednimi certyfikatami. Podstawowe zasady feng shui sformułowano około 5000 lat temu, a potem je analizowano i rozwijano, dostosowując do rozmaitych sytuacji.

Zaproszony ekspert posłuży się magicznym kwadratem o dziewięciu polach przedstawiających różne dziedziny naszego życia. Są to: kariera, partnerstwo, bogactwo, rodzina, centrum tai chi, dzieci, pomocni ludzie, wiedza oraz sława.

Kolejnym krokiem będzie zbadanie wzajemnego oddziaływania pięciu żywiołów (drzewo, ogień, ziemia, metal i woda) w cyklu tworzenia i destrukcji, a także określenie indywidualnych powiązań z otaczającym nas miejscem przez oznaczenie trygramów I-Ching.Hit cenowy
TUJA SMARAGD
Wiadomości

Drzewka owocowe w pojemnikachOWOCOWE NOWOŚCI!Sadzimy wrzosyTeraz modne trawy!
Podstrony: 1  2  3  4  5  


OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

   Code and design by new4mat.com