Oczko wodne - walczymy z glonami
Porady
Informacje
Goście na stronie: 37
Godzina: 9:25
Piątek, 22.11.24
Imieniny: Marka i Cecylii


Walczymy z glonami !
Gdy już mamy upragnione oczko wodne, zdarza się, że po paru tygodniach woda robi się zielona. To znak, że brak równowagi biologicznej w naszym oczku. Najlepszym sposobem na walkę z glonami w naszym oczku jest zapobieganie ich powstawaniu. Oto kilka wskazówek:
- oczko nie powinno być mocno nasłonecznione. Należy obsadzić je wysokimi roślinami lub roślinami o pływających liściach. Na jeden metr kw. powinno przypadać 4-5 roślin wodnych.
- ilość ryb powinna być dostosowana do wielkości zbiornika (ok. 3 sztuk na metr kwadratowy zbiornika)
- należy prawidłowo karmić nasze ryby. Najlepiej raz dziennie w takiej ilości, aby pokarm został od razy zjedzony przez ryby. Niezjedzony pokarm należy odłowić.
- należy dbać o czystość zbiornika - usuwać obumarłe części roślin i opadające liście.
     Jeśli pomimo przestrzegania powyższych zasad woda w oczku jest zielona to znak, że musimy zastosować dodatkowe metody walki z glonami.
• Bardzo skuteczne jest zastosowanie specjalnego filtru do oczek wodnych. Taki filtr to wydatek od 89zł (na 2000l) do 170zł (na 10000l). W filtrach tych następuje trójstopniowa filtracja mechaniczno-biologiczna. Filtry te współpracują z pompami ogrodniczymi.
• Dodatkowo doskonały efekt daje zastosowanie lampy UV tzw. eliminatora glonów. Eliminator glonów to wysoce wydajny filtr przeciwglonowy. Można go stosować w stawach stawach ogrodowych oraz w  akwariach i wszędzie tam gdzie istnieje problem brudnej, zielonej wody. Niszczy ona glony unoszące się w wodzie, zwalcza bakterie i pasożyty niebezpieczne dla ryb hodowlanych i roślin, eliminując przy tym przyczyny powstawania większości chorób. Działa na zasadzie wystawiania komórek glonów, bakterii czy pasożytów na działanie światła ultrafioletowego o bardzo wysokim natężeniu. Niestety tutaj czeka nas wydatek 220-260zł w zależności od mocy lampy, którą należy dostosować do wielkości zbiornika.
• Innym sposobem walki z glonami jest stosowanie środków chemicznych i biologicznych. Część z nich radykalnie usuwa zmętnienie wody (AlgoRem, CristalQell) a inne zapobiegają rozwojowi glonów (AlgoFin, AlgoSzut, Algin, Trigger3 i in.). Przy okazji warto wspomnieć o środkach chemicznych do uzdatniania wody wodociągowej (Antychlor, AquaProtect) oraz stosowane po długotrwałych opadach a także środkach przeciwko chorobom ryb (MediFin, FMC).
Inne sposoby!
1.
Dobre rezultaty daje umieszczenie na dnie zbiornika worka z kwaśnym torfem lub worka ze słomą obciążonego kamieniami. Kwaśny torf i słoma zawierają dużo garbników, których nienawidzą glony. Są one z kolei korzystne dla ryb.
2. Sposób może nietypowy, ale ponoć skuteczny to wrzucenie do oczka rozwielitek (dafni). One momentalnie pozjadają glony, ale pytanie czy zdążą przed rybami? Jedno jest pewne - ryby będą miały frajdę. Rozwielitki można nałowić w niektórych zbiornikach gęstą siatką, albo kupić w sklepie zoologicznym.
3. Najskuteczniejszy sposób to umieszczenie w zbiorniku małż (stujka, racicznica, szczeżuja).
Szczeżuja to najlepsza służba sanitarna w naszym oczku. (i niedroga)
Małże przefiltrowują do kilkunastu litrów wody dziennie i oddzielają substancje jadalne od niejadalnych, które następnie spajają śluzem i wyrzucają przez syfon wylotowy w postaci tzw. algutynatów. Małże wiążą w nich biogenne pierwiastki (azot i fosfor) co doskonale wpływa na jakość wody w naszym oczku. Należy dodać, że większość małż nie jest pod ochroną, więc można je przenieść z innych zbiorników wodnych lub kupić w Centrum Ogrodniczym.
O skuteczności małż można się przekonać wkładając kilka małż do wiadra z zieloną wodą. Po paru godzinach woda będzie czysta!

Hit cenowy
TUJA SMARAGD
Wiadomości

Drzewka owocowe w pojemnikach



OWOCOWE NOWOŚCI!



Sadzimy wrzosy



Teraz modne trawy!




Podstrony: 1  2  3  4  5  


OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

   Code and design by new4mat.com